💢توافق بانک‌ها بر رعایت سقف سود سپرده ۱۵ درصد
فروردین ۳۱, ۱۳۹۹
مطبوعات اقتصادی- امروز دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹
اردیبهشت ۱, ۱۳۹۹

آيين‌نامه شماره ۸۵/۱؛

مکمل آیین‌نامه تنظیم امور ارزیابی خسارت

شوراي‌عالي بيمه در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۳، در اجراي ماده ۱۷ قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه‌گري، “آیین‌نامه تنظیم امور ارزیابی خسارت” (آيين‌نامه شماره ۸۵) را به شرح زیر اصلاح و به عنوان مکمل آیین نامه مذکور تصویب نمود:

۱- تبصره ۱ ماده ۳ به شرح زیر اصلاح و تبصره جدیدی به عنوان تبصره ۴ ذیل ماده مذکور اضافه شد: “تبصره ۱- افرادي كه به تشخيص بيمه مركزي حداقل ۵ سال سابقه ارزيابي و كارشناسي خسارت در زمينه تخصصي مورد تقاضا داشته باشند، از آزمون كتبي موضوع بند ۹ این ماده معاف هستند.” “تبصره ۴- کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی قوه قضائیه با ارایه پروانه کارشناسی معتبر می توانند تقاضای دریافت پروانه ارزیابی خسارت بیمه ای در یک زمینه تخصصی بیمه ای متناسب با پروانه کارشناسی خود نمایند. این اشخاص از آزمون كتبي و مصاحبه تخصصي بيمه مركزي موضوع بند ۹ این ماده معاف و موظف به گذراندن دوره آموزشی موضوع بند ۱۰ این ماده هستند. سایر شرایط این ماده برای آنان احراز شده تلقی می شود.” ۲- ماده ۸ آیین نامه حذف و شماره مواد بعدی اصلاح شد.

۳- عنوان تبصره ماده ۱۵ به تبصره ۱ اصلاح و تبصره جدیدی به عنوان تبصره ۲ به این ماده اضافه شد: “تبصره ۲- در آن دسته از زمینه‌های تخصصی بیمه ای که تاکنون پروانه ارزیابی خسارت صادر نشده است و یا تعداد ارزیابان خسارت دارای پروانه کافی نیست، موسسه بیمه می‌تواند در رسیدگی به پرونده های خسارت از خدمات سایر اشخاص ذی صلاح استفاده کند. این اشخاص به پیشنهاد مدیرعامل و تایید هیئت مدیره موسسه بیمه انتخاب می‌شوند و موسسه بیمه موظف است مشخصات آنها را در سامانه سنهاب ثبت نماید. فهرست زمینه‌های تخصصی بیمه ای که از تعداد ارزیابان خسارت کافی برخوردار است، سالیانه توسط بیمه مرکزی منتشر خواهد شد.”


قوانین و مقررات بیمه
آیین نامه شورای عالی بیمه
مشاوره در زمینه حقوق بیمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *