ظرفیت مجاز اتکایی شرکت های دارای مجوز اتکایی
فروردین ۳۱, ۱۳۹۹
تصویب مکمل آیین نامه بیمه ای اتباع خارجی و متقاضیان ورود به کشور
فروردین ۳۱, ۱۳۹۹

آيين‌نامه شماره ۷۷/۱؛

مکمل شرايط عمومي بيمه‌نامه مسافرتي اتباع خارجي متقاضي ورود به جمهوري اسلامي ايران

 

شوراي‌عالي بيمه در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۳، در اجراي ماده ۱۷ قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه‌گري، آیین نامه “شرايط عمومي بيمه‌نامه مسافرتي اتباع خارجي متقاضي ورود به جمهوري اسلامي ايران” (آیین نامه شماره ۷۷) را به شرح ذيل اصلاح و به عنوان مکمل آیین‌نامه مذکور تصويب نمود:

 

۱- بندهای ۴ و ۶ قسمت الف ماده ۱ به شرح زیر اصلاح شد:

“۴- موضوع بيمه: جبران هزينه‌هاي تشخیصی و درمانی و غيرپزشكي و ارایه ساير خدمات مندرج در ماده ۲ این شرایط به اتباع خارجي در مدت اقامت در ايران طبق شرايط بيمه‌نامه.

۶- صدمات بدني: آسيب یا جراحت بدني كه به علت حادثه در مدت بيمه‌ پديد آمده باشد.”

۲- قسمت ج ماده ۱ به شرح زیر اصلاح شد:

“ج) مدت بيمه: پوشش این بيمه نامه از تاريخ ورود قانوني بيمه شده به کشور ايران آغاز و فقط براي سفرهايي كه مدت آن حداکثر ۹۲ روز متوالی باشد معتبر است، مگر اينكه در بيمه نامه مدت كوتاه‌تري قيد شده باشد. در صورت توافق بیمه گر و بیمه گذار، بيمه شده مي تواند در مدت اعتبار بيمه نامه به دفعات به کشور ایران سفر نمايد.”

۳- ماده ۲ آیین‌نامه به شرح زیر اصلاح شد:

“ماده ۲- تعهدات بيمه‌گر:

در صورتي كه بيمه‌شده در مدت بيمه، دچار بيماري يا صدمات بدني ناشي از حادثه شود و يا قرنطينه اجباري پزشكي ضروري گردد،‌ بيمه‌گر موظف است خدمات زير را سازماندهي و هزينه‌هاي مرتبط با آن را پرداخت نمايد:

الف) انتقال

۱- پذيرش‌ و‌ انتقال بيمه‌شده به نزديك‌ترين بيمارستان يا مراكز درماني مجهز در‌ كمترين زمان ممكن.

۲- انتقال دوباره بيمه‌شده در موارد ضروري با نظر پزشك معالج به مراكز درماني مجهزتر در اسرع وقت.

ب) پرداخت هزينه‌ها

۱- هزينه‌هاي تشخیصی و درمانی بیمه شده در مدت بیمه با استناد به گواهي پزشكي مبني بر نياز فوري به درمان حداقل۵۰۰۰ یورو و حداکثر تا مبلغ مندرج در بیمه‌نامه يا معادل ریالی آن براساس نرخ ارز موضوع بند ۵ ماده ۷ این شرایط و در مدت پوشش پس از كسر فرانشيز هزينه‌هاي پزشكي غيربستري به شرح زير پرداخت خواهد شد:

۱-۱- هزينه‌هاي پزشكي ناشي از بيش از ۶ ساعت بستري و جراحي در بيمارستان و مراكز جراحي محدود Day Care .
۲-۱- هزينه‌هاي تشخیصی و درمانی پزشكي شامل ويزيت اوليه و خدمات تصويربرداري و آزمايشگاهي، هزينه‌هاي دارويي، جراحي‌هاي سرپايي، فیزیوتراپی تجویز شده پزشک معالج، پذیرش و انتقال به مراكز پزشكي.
۳-۱- هزينه‌ فوريتهاي دندانپزشكي تا سقف ۲۰۰ یورو. اين هزينه‌ها محدود به معالجه دندان درد، درمان عفونت و كشيدن دندان مي‌باشد.
تبصره- هزینه های تشخیصی و درمانی موضوع بند ۱ بخش ب این ماده برای سفرهایی که از مرز زمینی انجام می شود به میزان ثابت ۵۰۰۰ یورو است.

۲- هزينه‌ خدمات غيرپزشكي زير پرداخت خواهد شد:

۱-۲- بازگرداندن بيمه‌شده به كشور متبوع در صورتی که بر اساس نظر پزشك معالج و تاييد پزشك معتمد بيمه‌گر، پس از درمان در محل، شرايط جسمي بيمه‌شده مانع از بازگشت وي به صورت مسافر معمولي باشد.
۲-۲- خدمات متعارف تهيه تابوت و انتقال جسد بيمه‌شده متوفی به نزديكترين فرودگاه‌ بين‌المللي محل اقامت وي در كشور مبداء یا محل اقامت (هزینه‌های برگزاري مراسم تشييع و تدفين در تعهد بیمه‌گر نمی‌باشد).
۳-۲- در صورتي كه بيمه‌شده به علت حادثه يا بيماري مشمول اين بيمه‌نامه، در بيمارستان بستري شود و بر اساس نظر پزشک معالج و تایید پزشك معتمد بيمه‌گر به همراه نياز داشته باشد، هزينه‌هاي متعارف رفت و برگشت يكي از بستگان بيمه‌شده از كشور محل اقامت بيمه‌شده به محل بستري و نیز مخارج اقامت وي در ایران حداکثر برای ۲۰ روز پرداخت خواهد شد.
۴-۲- پرداخت هزينه متعارف بازگشت غيرمنتظره بيمه‌شده به دليل صدمات يا بيماري حاد پزشكي (با تایید پزشک معالج) در صورتي كه نتواند از بليط برگشت استفاده نمايد.
۵-۲- پرداخت هزينه‌هاي متعارف بازگرداندن افراد همراه زير ۱۵ سال بيمه‌شده و يك نفر از بستگان بيمه‌شده به كشور متبوع در صورتي كه بيمه‌شده توانايي ادامه سفر با وسيله نقليه شخصي و يا وسيله نقليه‌اي كه برای ابتداي سفر استفاده کرده است را نداشته باشد.
۶-۲- ارایه راهنمایی و پرداخت هزينه‌ تهيه مدارك مهم گم شده مسافرتي نظير گذرنامه، گواهينامه رانندگي و يا مدارك كنسولي تا سقف ۲۰۰ يورو يا معادل ریالی آن.
۷-۲- پرداخت هزينه‌هاي معاضدت قضایی تا سقف ۲۵۰ يورو يا معادل ریالی آن برای دعاوي که طی اقامت در ایران علیه بیمه شده مطرح شود.

ج) راهنمایی پزشكي

بيمه‌گر موظف است اطلاعات مورد نياز بيمه‌شده از قبيل نشاني بيمارستان‌ها، مراكز جراحي محدود، داروخانه‌ها و ديگر مراكز تخصصي درمانی را در اختيار وي قرار دهد و ساير اطلاعات و راهنمايي‌هاي لازم را حداقل به سه زبان فارسي، انگليسي و عربی به روش های مقتضی به صورت شبانه روزی ارایه نمايد.

د) پرداخت خسارت
بيمه‌گر موظف است حداكثر ظرف ۵ روز پس از دريافت مدارك مورد نياز هزینه‌های در تعهد خود را پرداخت نمايد.
تبصره- بیمه‌گر موظف است تمهیدات لازم برای تأمین خدمات تعهد شده در این ماده را پیش از فروش بیمه‌نامه، در ایران فراهم کرده باشد.”

 

۴- بند ۱۲ ماده ۳ (استثنائات) حذف و شماره بند بعدی به ۱۲ اصلاح شد.

 

۵- ذیل ماده ۷ (ساير شرايط) بندهای زیر اضافه شد:

“۴- تعهدات بیمه گر و پوشش های بیمه نامه، نمی تواند کمتر از مبالغ مندرج در بند (ب) ماده ۲ این شرایط باشد.
۵- نوع ارز و نرخ تسعیر مبنای اخذ حق‌بیمه و پرداخت خسارت این بیمه‌نامه، براساس دستورالعمل ابلاغی بیمه مرکزی تعیین می‌شود و بیمه‌گر موظف است براساس این دستورالعمل، نوع ارز و نرخ تسعیر آن را در بیمه‌نامه مشخص نماید.”


قوانین و مقررات بیمه
آیین نامه شورای عالی بیمه
مشاوره در زمینه حقوق بیمه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *